Czas w Peru

Aktualny Czas Lokalny

Peru
Ameryka Południowa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Peru

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
31151643
Pełna nazwa República del Perú
Stolica Lima
Waluta PEN
Skróty PE, PER
Numer kierunkowy 51
Język Spanish

Miasta w Peru

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Arequipa
Callao
Chiclayo
Iquitos
Lima
   

Pogoda w Peru

Peru Zdjęcia

cusco_peru
Hastapronto-Peru
machupichu_peru

Dodatkowe informacje o Peru

Peru to kraj znajdujący się w Ameryce Południowej i położony jest w zachodniej części kontynentu przy Południowym Pacyfiku. Zajmuje również część Andów które rozciągają się wzdłuż Ameryki Południowej. Peru graniczy z Ekwadorem i Kolumbią na północy, Brazylią i Boliwią na wschodzie oraz z Chile na południu. Stolicą jest Lima. Peru to wyjątkowy i zróżnicowany kraj, w którym znajduje się wiele niespotykanych regionów geograficznych, a sam fakt, że stolica położona jest bardzo wysoko nad poziomem morza temu dowodzi. Warto również wposmnieć o dużym zróżnicowaniu kulturowym. Głównymi atrakcjami są przedkolumbijskie dziedzictwo archeologiczne oraz miasta imperium Inków, a także można tu doświadczyć znakomitej gastronomii, zobaczyć architekturę kolonialną (wiele imponujących konstrukcji kolonialnych) oraz zasoby naturalne (Peru to świetna lokacja dla turystyki ekologicznej).
Andy rozciągają się równolegle z Oceanem Spokojnym i wyznaczają trzy regiony, które są tradycyjnie stosowane do opisywaina geografii kraju. Costa (wybrzeże), na zachód, to wąska równina w większości jałowa, za wyjątkiem dolin wyżłobionych przez sezonowe deszcze. Sierra (wyżyny) to region w Andach, który obejmuje płaskowyż Altiplano, jak również najwyższy szczyt kraju, Huascarán, o wysokości 6 768 m (22 205 stóp).
Choć Peru dysponuje ogromnymi zasobami naturalnymi oraz wieloma miejscami do zwiedzania, jest to niestety bardzo biedne państwo, gdzie ubóstwo dotyka 25.8% populacji. Zamożna elita, składająca się głównie z Hiszpanów (lub „Criollo”), mieszka w miastach.
Obowiązującą walutą jest sol.

Peru Mapa