O Nas

Dzięki niezrównanej precyzji, World Clock jest idealnym punktem odniesienia dla turystów i ludzi biznesu. Planujesz zarezerwować lot? Zaplanować międzynarodową telekonferencję? Skorzystaj z naszego kalkulatora stref czasowych czy też po prostu, aby obserwować godziny światowego handlu. WorldClock.com może pokazać czas w ciągu kilku sekund.

Istnieją dwa standardy w którym określona jest strefa czasowa danego kraju. Starsza z dwóch norm jest Greenwich Mean Time (GMT), bardziej nowoczesna to uniwersalny czas koordynowanym (Coordinated Universal Time – UTC). Jednakże, w rzeczywistości nie różnią się niczym, a zatem mogą być używane zamiennie.

Strefy czasowe to regiony ziemi podzielonej przez linie geograficzne zwane południkami.
Na Ziemii istnieją 24 różne strefy czasowe, które korelują z 24 godzinami każdego dnia – można zobaczyć to na naszej mapie stref czasowych. Wielka Brytania ustanowiła czas standardowy Greenwich Mean Time jako „GMT 0” a pozostałe kraje są kalkulowane względem punktu w Greenwich – zgodnie z tym jak daleko są przed lub za Wielką Brytanią. Na przykład – Arabia Saudyjska, która jest 3 godziny „za” Wielką Brytanią, ma strefę czasową GMT +3. Kolumbia, która jest 5 godzin przed Wielką Brytanią, ma strefę czasową „GMT -5”.

Czas letni jest praktykowany w niektórych częściach świata, w celu umożliwienia zwiększenia ilości godzin, kiedy jest po prostu więcej światła dziennego w ciągu dnia roboczego. Dlatego też w połowie roku niektóre kraje przesuwają swoje zegarki o godzinę. Zegary świata przestawiane są do przodu o jedną godzinę wczesną wiosną, a następnie cofane z powrotem o jedną godzinę w okresie jesiennym. Oznacza to, że na wiosnę zegar będzie przestawiony z 4:00 na 5:00 czasu standardowego DST.