Czas w Nauru

Aktualny Czas Lokalny

Nauru
Australia

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Nauru

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
10084
Pełna nazwa Ripublik Naoero
Stolica Yaren
Waluta AUD
Skróty NR, NRU
Numer kierunkowy 674
Język English

Miasta w Nauru

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz

Pogoda w Nauru

Nauru Zdjęcia

Anibare Bay_Nauru
Nauru
Nauru2

Dodatkowe informacje o Nauru

Nauru to mała wyspa położona w południowej części Oceanu Spokojnego, na południe od Wysp Marshalla i jest to najmniejsza, niepodległa republika na świecie. Nie ma tu żadnej stolicy, ale instytucje rządowe znajdują się w okręgu administracyjnym Yaren. Choć występują tu mniejsze wyspy, wszystkie są terytoriami zależnymi innych państw. Dlatego Nauru jest oficjalnie najmniejszym, niepodległym krajem na świecie.
W przeszłości wyspa była znana pod nazwą „Wyspa Szczęścia”. Po raz pierwszy została zamieszkana przez mieszkańców Mikronezji i Polinezji, a w roku 1888 została przyłączona do Niemiec. W roku 1900 złoża fosforanowe, zajmujące w tamtych czasach 90% wyspy, zostały odkryte i konsorcjum niemiecko-brytyjskie zajęło się jego wydobyciem. Po uzyskaniu niepodległości przez Nauru w roku 1968, produkcja minerałów rozpoczęła na wyspie okres dobrobytu, który jednak zakończył się w roku 1990, gdy zasoby zostały wyczerpane.
Na Nauru znajduje się kilka plaż, choć większość z nich jest skalista, a wyspy otaczają rafy koralowe. Środkową część wyspy zajmuje obszar górniczy. Znajduje się tu też laguna, która jest jedynym zbiornikiem wody na wyspie.
Nauru używa dolara australijskiego ($) jako narodowej waluty.

Nauru Mapa