Czas w Palau

Aktualny Czas Lokalny

Palau
Australia

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Palau

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
20901
Pełna nazwa Beluu er a Belau
Stolica Ngerulmud
Waluta USD
Skróty PW, PLW
Numer kierunkowy 680
Język English

Miasta w Palau

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Ngerulmud
   

Pogoda w Palau

Palau Zdjęcia

memorialpark_Palau
portofaro_palau
Rockislands_palau

Dodatkowe informacje o Palau

Palau, zwane oficjalnie Republiką Palau, jest krajem wyspiarskim o populacji liczącej 17 948, a powierzchnia wynosi 465 km2. Palau położone jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Stolicą jest Ngerulmud, ale największym miastem jest Koror. Składa się z 250 wysp, które stanowią zachodni łańcuch Wysp Karolińskich w Mikronezji. Najbardziej zaludnioną z nich jest właśnie Koror. Stolica znajduje się na pobliskiej wyspie Babeldaob, w Melekeok. Palau ma wspólne granice (morskie) z Indonezją, Filipinami i Sfederowanymi Stanami Mikronezji.
Państwo zostało osiedlone około 3 000 lat temu przez Filipińczyków, a populacja składała się z Negretów aż do XI wieku. Wyspy zostały po raz pierwszy odkryte przez Europejczyków w XVI wieku i stały się częścią Hiszpańskich Indii Wschodnich w roku 1574.
Palau jest republiką prezydencką i pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi, które zapewniają obronę, dofinansowanie i dostęp do usług socjalnych. Można rzec, że jest to rodzaj stanu. Władza ustawodawcza skupia się w Kongresie Narodowym Palau. Gospodarka Palau bazuje głównie na turystyce (najczęściej przyjeżdżają Amerykanie), rolnictwie i rybołóstwie, a znaczna część produktu krajowego brutto (PKB) jest wynikiem pomocy zagranicznej. Kraj używa dolara amerykańskiego jako swojej waluty.

Palau Mapa