Czas w Iran

Aktualny Czas Lokalny

Iran
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Iran

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
78572500
Pełna nazwa Jomhuri-ye Eslāmi-ye Irān
Stolica Tehran
Waluta IRR
Skróty IR, IRN
Numer kierunkowy 98
Język Persian

Miasta w Iran

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Ahvaz
Azadshahr
Ghom
Hamadan
Isfahan
Karaj
Kerman
Kermanshah
Meszhed
Orumiyeh
Qom
Reszt
Shiraz
Tabriz
Teheran
Yazd
Zahedan
   

Pogoda w Iran

Iran Zdjęcia

Asalem_Iran
Jamkaran_Iran
Tehran_Iran

Dodatkowe informacje o Iran

Iran to duże państwo na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej, leży między Zatoką Omańską, Zatoką Perską a Morzem Kaspijskim. Graniczy z Irakiem na zachodzie, Turcją, Nachiczewańską Republiką Autonomiczną, Armenią i Azerbejdżanem na północnym-zachodzie, Turkmenistanem na północnym-wschodzie, Afganistanem i Pakistanem na południowym-wschodzie. Stolicą Iranu jest Teheran. Iran pod względem geograficznym obejmuje dwa główne łańcuchy górskie, które otaczają dolinę składającą się z pustyń i słonych bagien. Na północy znajduje się Morze Kaspijskie, a na południu położona jest Zatoka Perska i Zatoka Omańska. Miasta przeważnie znajdują się w górskich regionach, wzdłuż wybrzeży i przy niektórych oazach. W tych kilku regionach, które nadają się do uprawy roli, panuje urodzaj, o ile jest odpowiednia ilość wilgoci. Jednakże wrażliwa równowaga środowiska Iranu jest zagrożona, gdyż lasów i pól uprawnych jest coraz mniej, a w ich miejsce pojawiają się pustynie.
W przeszłości Iran był znany jako Persja aż do roku 1935, a w 1979 kraj stał się Islamską Republiką po tym jak rządzący Szach został wygnany. Konserwatywne siły urzędnicze szybko wyeliminowały wszelkie oznaki westernizacji, a także wszelkie wpływy liberalne czy lewicowe. Obecnymi, kluczowymi problemami istniejącymi w kraju są, między innymi, tempo akceptowania zagranicznych wpływów w zakresie modernizacji, pogodzenie kontroli urzedniczej i popularnego uczestnictwa w rządzie oraz powszechne żądania reform. Inflacja i bezrobocie (zwłaszcza wśród młodzieży) są głównymi wyzwaniami gospodarczymi.
Perski to język indo-europejski i służy jako narodowy język urzędowy Iranu. Co zaskakujące, choć perski alfabet jest podobny do alfabetu arabskiego, nie jest w żadnym stopniu z nim powiązany; gramatyka perska przypomina raczej jeden z wielu nowoczesnych języków europejskich.
Obowiązujacą walutą w Iranie jest rial, a jej międzynarodowym symbolem jest IRR, jednak ceny często podawane są w tomanach.

Iran Mapa