Czas w Izrael

Aktualny Czas Lokalny

Izrael
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Izrael

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
8371600
Pełna nazwa Medīnat Yisrā'el
Stolica Jerusalem
Waluta ILS
Skróty IL, ISR
Numer kierunkowy 972
Język Hebrew (modern)

Miasta w Izrael

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Cezarei
Jerozolima

Pogoda w Izrael

Izrael Zdjęcia

Nazareth_Isreal
Jerusalem_Isreal

Dodatkowe informacje o Izrael

Izrael to mały, lecz bardzo zróżnicowany kulturowo kraj na Bliskim Wschodzie z długą linią brzegową na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz małym dostępem do Morza Czerwonego przy Zatoce Eilat. Stolicą jest Jerozolima. Izrael graniczy z Egiptem i Palestyną (Strefa Gazy) na południowym-zachodzie, Jordanem na wschodzie oraz Syrią i Libanem na północy. Graniczy również z Rzeką Jordan i Morzem Martwym przy Zachodnim Brzegu i Jordanie. Zachodni Brzeg był zawsze przyczyną sporów między Izraelitami a Arabami przez większość XX wieku, choć oficjalnie ten region jest pod kontrolą Izraela od 1967 roku. Opórcz przeważającej liczby Palestyńczyków zamieszkujących ten region, rząd izraelski wybudował wiele izraelskich osad przy Zachodnim Brzegu, jak również w przyłączonych do kraju Wzgórzach Golan.
Izrael został założony jako państwo dla ludności żydowskiej po zakończeniu II Wojny Światowej. Państwo jest uważane za część Ziemi Świętej (wraz z regionami Jordanu, Egiptu i Terytoriami Palestyny). Ten region ma duże znaczenie pod względem historycznym dla wielu obecnych religii monoteistycznych, gdyż wszystkie mają historyczną więź z tym regionem. Kultura izraelska składa się z pełnej życia, nowoczesnej historii, bazującej w głównej mierze na zróżnicowanym pochodzeniu swoich mieszkańców, którzy powrócili z diaspory żydowskiej wzbogacając kraj tradycjami i dialektami krajów, w których żyli.
Z tego powodu Izrael jest fascynującym punktem turystycznym i pielgrzymkowym. Językami urzędowymi Izraela są hebrajski i arabski, natomiast turyści mogą często usłyszeć także rosyjski, francuski, hiszpański, amharski i jidysz, którym posługuje jest znaczna część mniejszości izraelskiej, co stanowi żywy dowód diaspory narodu żydowskiej na przestrzeni tysięcy lat.
Obowiązującą walutą w Izraelu jest nowy szekel izraelski (NIS). Zwany jest potocznie szeklem (l.mn.: shkalim) lub sha-kh.

Izrael Mapa