Czas w Liban

Aktualny Czas Lokalny

Liban
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Liban

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
4104000
Pełna nazwa Al-Jumhūrīyah Al-Libnānīyah
Stolica Beirut
Waluta LBP
Skróty LB, LBN
Numer kierunkowy 961
Język Arabic

Miasta w Liban

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Bejrut
   

Pogoda w Liban

Liban Zdjęcia

lebanon
beirut_lebanon

Dodatkowe informacje o Liban

Republika Libanu to mały kraj na Bliskim Wschodzie liczący 3.7 milionów mieszkańców. Stolicą jest Bejrut. Ma długą linię brzegową na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i dzieli długą linię graniczną ze swoim większym sąsiadem, Syrią na północy i wschodzie, graniczy także z Izraelem na południu. Liban to kraj o długiej i bogatej historii, którą można dostrzec wszędzie w kraju: pozostałości po Fenicjanach, Egipcjanach, Grekach, Persach, Rzymianach, Umajjadach, Krzyżowcach i Osmanach są rozsiane po całym kraju, a najważniejsze z nich są łatwo dostępne.
Byblos, Bejrut i Sydon należą do najstarszych, zamieszkałych miast na świecie. W Bejrucie znajdują się rzymskie łaźnie, jak również Cardio Maximus i nie tylko. W Byblos jest również wiele ruin po krzyżowcach. W Libanie można znaleźć również wiele meczetów, synagog i kościołów.
Zanim wojna domowa poczyniła ogromne szkody w latach 1975-1990, w Libanie panował złoty okres dla gospodarki. W latach 60. Liban był nazywany „Szwajcarią Wschodu”. Po wojnie poczyniono starania, aby przywrócić gospodarkę do poprzedniego stanu. Liban ma najwyższy Wskaźnik Rozwoju Społecznego w arabskim świecie, za wyjatkiem gospodarek opierających się na eksporcie ropy naftowej w Zatoce Perskiej.
Obowiązującą walutą w Libanie jest funt libański, jego skrót to „LBP”, lub lira libańska, w skrócie „LL”, najpowszechniejszy skrót.

Liban Mapa