Czas w Pakistan

Aktualny Czas Lokalny

Pakistan
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Pakistan

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
190668000
Pełna nazwa Islāmī Jumhūriya'eh Pākistān
Stolica Islamabad
Waluta PKR
Skróty PK, PAK
Numer kierunkowy 92
Język English

Miasta w Pakistan

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Bahawalpur
Faisalabad
Gujranwala
Islamabad
Kadhimain
Karaczi
Lahore
Multan
Peszawar
Quetta
Rawalpindi
Sargodha
Sialkot
   

Pogoda w Pakistan

Pakistan Zdjęcia

rawallake_pakistan
lahorefort_pakistan
frerehall_pakistan

Dodatkowe informacje o Pakistan

Pakistan to duże państwo znajdujące się w Azji Południowej. Położone jest wzdłuż Morza Arabskiego i graniczy z Afganistanem na zachodzie i północnym-zachodzie, Iranem na południowym-zachodzie, Indiami na wschodzie i Chinami na północnym-wschodzie. Kraj położony jest wzdłuż kilku najpopularniejszych, starożytnych szlaków handlowych w Kyber i Bolanie, które ciągną się między Azją Środkową a Azją Połudinową. Stolicą kraju jest Islamabad. Dzieje historyczne Pakistanu można wyśledzić wstecz aż do początku cywilizacji ludzkiej w Azji Południowej. Pakistan był domem dla cywilizacji Doliny Indusu, jednej z najstarszych cywilizacji na świecie.
Pakistan należy do wyjątkowych krajów muzułmańskich, gdyż jest to jedyny kraj, który został założony w imię Islamu. W wyniku Ruchu Pakistańskiego, prowadzonego przez Muhammada Ali Jinnaha, i walki o niepodległość, Pakistan powstał w roku 1947 jako niepodległe państwo dla Muzułmanów pochodzących z terytoriów położonych na wschodzie i zachodzie subkontynentu, gdzie przeważali Muzułmanie. Nic więc dziwnego, że Pakistan to jeden z największych krajów muzułmańskich na świecie.
Wiekość i lokacja Pakistanu sprawia, że jest to jeden z tych krajów, który ma dostęp do każdego terenu geograficznego: morza, pustyń (Sindh i Punjab), zielonych gór (Północno-Zachodnia Prowincja), suchych gór (Beludżystan), gór pokrytych lodem, rzek, urodzajnych ziem do uprawy roli (Punjab i Sindh), zasobów wodnych, wodospadów, lasów, i nie tylko. W Chajber Pasztunchwa i Gilgit-Baltistan znajdują się pasma górskie Himalajów, Karakorum i Hindukush. Najwyższym punktem w Pakistanie jest K2, który ma wysokość 8 611 m i jest to drugi, najwyższy punkt na świecie.
Obowiązującą walutą jest rupia pakistańska.

Pakistan Mapa