Czas w Irlandia

Aktualny Czas Lokalny

Irlandia
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Irlandia

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
6378000
Pełna nazwa Republic of Ireland
Stolica Dublin
Waluta EUR
Skróty IE, IRL
Numer kierunkowy 353
Język Irish, English

Miasta w Irlandia

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Cork
Kilkenny
Limerick
   

Pogoda w Irlandia

Irlandia Zdjęcia

Carrick Rede Rope Bridge Ireland
Kerry Cliffs Ireland
Mussenden Temple Ireland

Dodatkowe informacje o Irlandia

Irlandia podlega podziałowi politycznemu na Republikę Irlandii, która zajmuje pięć szóstych wyspy i na Irlandię Północną, która należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i zajmuje północno wschodnią część wyspy. W roku 2011 liczba ludności Irlandii wynosiła około 6.4 miliona, co stawiało ją w rankingu, jako druga najbardziej zaludniona wyspa w Europie po Wielkiej Brytanii. W Republice Irlandii zamieszkuje poniżej 4.8 miliona ludności a w Irlandii Północnej trochę ponad 1.8 miliona. Stolicą niepodległej Irlandii jest Dublin. Na topografię wyspy składa się niskie pasmo górskie, które otacza wewnątrz położoną część równinną, oraz kilknaście nadających się do żeglugi rzek, które przepływają wyspę. Wyspa szczyci się ze swojej bujnej roślinności, przecież mimo wszystko nosi nazwę “Szmaragdowa Wyspa”, a to dzięki łagodnemu, choć nieprzewidywalnemu klimatowi, w którym brak jest skrajnych temperatur. Słoneczne dni szybko zmieniają się w zachmurzone niebo a na deszcz nie czeka się długo. Do okresu Wieków Średniowiecza wyspę pokrywał gęsty bór.
Według danych z roku 2013, ilość zalesiona wyspy to około 11%, w porównaniu do przeciętnej Europy 35%. Klimat Irlandii jest bardzo łagodny i należy do klimatów oceanicznych. Opady deszczu i zachmurzenie należą do obfitych.
Irlandia cieszy się nowoczesną ekonomią, uzależnioną od handlu, ze średnią wzrostu 9% w latach 1995-2001, choć sytuacja uległa zmianie w latach po wielkim krachu finansowym w roku 2008. Dawniej rolnictwo było najważniejszym sektorem gospodarczym kraju, jednak zostało ono zdławione przez przemysł, który odpowiada za 38% PKB, czyli za okołoło 80% eksportu, zatrudnia 28% siły roboczej. Walutą używaną w Irlandii jest Euro.

Irlandia Mapa