Czas w Litwa

Aktualny Czas Lokalny

Litwa
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Litwa

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
2900787
Pełna nazwa Lietuvos Respublika
Stolica Vilnius
Waluta EUR
Skróty LT, LTU
Numer kierunkowy 370
Język Lithuanian

Miasta w Litwa

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Wilno
   

Pogoda w Litwa

Litwa Zdjęcia

Lietuva Lithuania
Lithuania Vilnius
vilnius Lithuania

Dodatkowe informacje o Litwa

Litwa jest państwem bałtyckim w północnej Europie. Na zachodzie ciągnie się wybrzeże Morza Bałtyckiego, kraj jest otoczony Łotwą od północy, Białorusią od wschodu, Polską od południowego wschodu i enklawą Rosyjską Okręgiem Kaliningradzkim od zachodu. Stolicą jest Wilno. Litwa weszła do UE i NATO stosunkowo niedawno (w 2004) aby w ten sposób otrząsnąć się ze szkód wyrządzonych przez reżim sowiecki.
Choć nie zbyt często wspomina sie o tym, Litwa jest jedynym z krajów bałtyckich, które istnieją na tym konkretnym terytorium Europy od ponad ośmiuset lat. Po raz pierwszy nazwa tego kraju została wzmiankowana tysiąc lat temu w 1009 roku.
Nie mając dobrego położenia, bo dokładnie na linii dzielącej Wschód od Zachodu, Litwa musiała stoczyć imponujące bitwy, aby zapewnić sobie niepodległość i aby przetrwać. I tak, przetrwała: w Średniowieczu Litwa byla największym i nabogatszym państwem w środkowej Europie. Pierwszy uniwersytet został otwarty w 1579 roku w Wilnie wyznaczając też standardy nowoczesnemu systemowi ustawodawczemu Europy.

Litwa Mapa