Czas w Liberia

Aktualny Czas Lokalny

Liberia
Afryka

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Liberia

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
4503000
Pełna nazwa Republic of Liberia
Stolica Monrovia
Waluta LRD
Skróty LR, LBR
Numer kierunkowy 231
Język English

Miasta w Liberia

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz

Pogoda w Liberia

Liberia Zdjęcia

West Liberia
Liberia 2
Liberia

Dodatkowe informacje o Liberia

Liberia znajduje się w Afryce Zachodniej, graniczy z Sierra Leone, Gwineą, i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Jej stolicą jest Monrovia. Liberia jest krajem mającym historyczne więzy ze Stanami Zjednoczonymi, jak świadczą o tym kolory w wzrór na fladze. Kraj został założony przez wyzwolonych spod niewoli amerykańskiej czarnych niewolników w okresie sprzed Wojny Domowej w XIX wieku. Stolica Monravia swoją nazwę odziedziczyła po prezydencie USA James Monroe.
Początkiem powstania Republiki Liberii było zasiedlenie przez Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne (ACS), a niezależność zadeklarowano 26 czerwca, 1847 roku. Ciekawe jest to, że USA nie uznały niezależności Liberii do czasu Wojny Domowej 5 lutego 1862 roku. W okresie pomiędzy 7 styczniem 1822 a Amerykańską Wojną Domową ponad 15 000 uwolnionych i wolno urodzonych Czarnych Amerykanów ze Stanów Zjednoczonych i 3 198 Afro-karaibczyków osiedliło się tam.
Interesującym faktem jest to, że Liberia jako jedyna afrykańska republika nie uzyskała swojej niezależności poprzez przewrót lecz poprzez samodzielną deklarację niepodległości, stając się w ten sposób najstarszą republiką afrykańską. Pomimo swojego dziedzictwa Liberia jest jednak jednym z najbiedniejszych państw na świecie, ze stanem bezrobocia w wysokości 15%. Dolar liberyjski jest główną walutą w Liberii.

Liberia Mapa