Czas w Wyspy Świetego Tomasza i Książęca

Aktualny Czas Lokalny

Wyspy Świetego Tomasza i Książęca
Afryka

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Wyspy Świetego Tomasza i Książęca

Strefa czasowa---
Czas Letni (DST)---
Strefy czasowe1
Populacja
187356
Pełna nazwaRepública Democrática de São Tomé e Príncipe
StolicaSão Tomé
WalutaSTD
SkrótyST, STP
Numer kierunkowy239
JęzykPortuguese

Miasta w Wyspy Świetego Tomasza i Książęca

MiastoCzas terazRóżnica czasuMiastoCzas terazRóżnica czasu

Pogoda w Wyspy Świetego Tomasza i Książęca

Wyspy Świetego Tomasza i Książęca Zdjęcia

Crop_Sao Tome
2_São Tomé _ Príncipe
1_São Tomé _ Príncipe

Dodatkowe informacje o Wyspy Świetego Tomasza i Książęca

Wyspy Świetego Tomasza i Książęca (często nazywane po prostu w skrócie “Wyspą Św Tomasza) to mały kraj wyspiarski położony nieopodal wybrzeży Oceanu Atlantyckiego Afryki Środkowej na Zatoce Gwinejskiej po obu stronach równika, na zachód od Gabonu. Stolicą kraju jest São Tomé. Wyspa została odkryta po raz pierwszy przez Portugalczyków, którzy uznali ją za swoją własność w wieku wielkich odkryć. Początkowo ekonomia kraju bazowała na produkcji cukru, lecz w XIX wieku pierwsze iejsca objęły kawa i kakao. Bardzo interesującym faktem dotyczącym tego kraju wyspiarskiego jest to, że plantacje I niewolnictwo w wielu nowych postaciach przetrwały do wieku XX. W końcu kraj uzyskał niepodległość w 1975 roku, a refomy demokratycznie nie zostały wprowadzone w życie aż do późniejszych lat 1980, a pierwsze wolne wybory odbyły się w 1991.
Kraj nadal jest daleki od samodzielności, Św Tomasz musi bowiem importować całę potrzene paliwo, większość dóbr ukończonych, surowce materialne i dobra konsumenckie. Gospodarka opiera się głównie o rodukcję kakao i zagraniczną pomoc humanitarną.
Urzędowym językiem Wyspy Świetego Tomasza i Książęcej jest portugalski. To jest język ojczysty większości ludności, lecz zasadniczo każdy (95%) posługuje się nim. Innymi głównymi językami są Forro i utworzony z portugalskiego język kreolski, który jest językiem ojczystym 43% ludności.
Walutą kraju jest dobra.

Wyspy Świetego Tomasza i Książęca Mapa