Czas w Jemen

Aktualny Czas Lokalny

Jemen
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Jemen

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
25956000
Pełna nazwa al-Jumhūriyyah al-Yamaniyyah
Stolica Sana'a
Waluta YER
Skróty YE, YEM
Numer kierunkowy 967
Język Arabic

Miasta w Jemen

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Aden
De Jure
Sanie
   

Pogoda w Jemen

Jemen Zdjęcia

1_Yemen
2_Yemen

Dodatkowe informacje o Jemen

Republika Jemenu to państwo znajdujące się na Półwyspie Arabskim w Azji Połuldniowo-Zachodniej i na Bliskim Wschodzie. Państwo sąsiaduje z Omanem i Arabią Saudyjską. Na zachodzie kraj graniczy z Morzem Czerwonym, a na południu znajduje się Zatoka Adeńska. Stolicą (De Jure) jest Sanaa (1 976 081 mieszkańców, dane z roku 2009), a innymi, dużymi miastami są Aden (671 162), Taiz (539 454) i Al Chonteinta (459 567). Kraj składa się z nisko położonego obszaru nadbrzeżnego, z którego wyrastają wysokie pasma górskie, po czym obniżają się na wschodzie i kończą na stepach i pustyniach. W środkowej części kraju, gdzie znajdują się wysokie szczyty (Mount Jebel Chantour, 3.760 m.), można również znaleźć wiele głębokich dolin z oazami. W tym regionie panują letnie monsuny i występują tu duże opady deszczu, największe na Półwyspie Arabskim.
Jemen jest jedną z najstarszych kolebek cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Między XII wiekiem p.n.e. a VI wiekiem n.e., obszar ten był częścią królestwa Saby i Chimiaridon, które miało kontrolę na wpływowym handlem przyprawami. Później kraj ten był pod panowaniem Etiopii i Persji.
Państwo składa się z czterech regionów geograficznych. W zachodnim regionie „Tichama” występują bardzo gorące i suche równiny nadbrzeżne oraz laguny pełne komarów przenoszących malarię. Obowiązującą walutą jest rial jemeński (YER).

Jemen Mapa