Czas w Korea Północna

Aktualny Czas Lokalny

Korea Północna
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Korea Północna

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
25155000
Pełna nazwa Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk
Stolica Pyongyang
Waluta KPW
Skróty KP, PRK
Numer kierunkowy 850
Język Korean

Miasta w Korea Północna

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz

Pogoda w Korea Północna

Korea Północna Zdjęcia

North Korea
North Korea 2

Dodatkowe informacje o Korea Północna

Korea Północna leży w Azji Wschodniej i znajmuje północną część Półwyspu Koreańskiego, który położony jest między Zatoką Koreańską a Morzem Wschodnim (Morzem Japonii). Graniczy z Chinami na północy, Rosją na północnym-wschodzie i Koreą Południową na południu. Stolicą jest Pjongjang. Choć jest to samozwańczy kraj komunistyczny, Korea Północna stopniowo odsunęło się od światowego ruchu komunistycznego. Dżucze, ideologia narodowej samodzielności, została wprowadzona do konstytucji jako „kreatywne zastosowanie Marksizmu-Leninizmu” w roku 1972 i jest podobna do doktryn stalinowskich USSR.
Wszystkie środki produkcji są własnością państwa i prowadzone są przez przedsiębiorstwa zarządzone przez państwo i skolektywizowane gospodarstwa. Większość usług, jak na przykład służba zdrowia, edukacja, domy mieszkalne i produkcja żywności są wspierane lub finansowane przez państwo.
Brak skuteczności tego modelu stał się widoczny w okresie od 1994-1998, kiedy nastał ogromny głód w Korei Północnej, gdzie umarło między 250-350 000 ludzi.
Korea Północna stosuje się do doktryny Songun, czyli polityki „po pierwsze armia”. Siły zbrojne liczą łącznie 9 495 000 aktywnego, rezerwowego i paramilitarnego personelu. Wojsko czynnej służby liczby 1.21 miliona żołnierzy i jest to czwarta co do wielkości armia na świecie, po Chinach, USA i Indiach.
Obowiązującą walutą w Korei Północnej jest won północnokoreański.

Korea Północna Mapa