Czas w Palestyna

Aktualny Czas Lokalny

Palestyna
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Palestyna

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
4682467
Pełna nazwa Dawlat Filasṭin
Stolica Ramallah
Waluta ILS
Skróty PS, PSE
Numer kierunkowy 970
Język Arabic

Miasta w Palestyna

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz

Pogoda w Palestyna

Palestyna Zdjęcia

Dome of the rock in Palestine

Dodatkowe informacje o Palestyna

Choć Palestyna nie jest uznawana za niepodległy kraj z powodu delikatnej sytuacja politycznej, jej terytoria składają się z trzech osobnych części: Zachodniego Brzegu, Jerozolimy Wschodniej i Strefy Gazy. Wszystkie są powszechnie uznawanymi częściami Palestyny, choć różne państwa mają odmienne zdanie co do niepodległości tego kraju. Zachodni Brzeg, Jerozolima Wschodnia i Strefa Gazy znajdują się pod izraelską kontrolą od roku 1967. Stolicą Palestyny jest Jerozolima Wschodnia. Palestyńskie Władze Narodowe są półautonomiczną instytucją państwową (stworzoną w zgodzie z Izraelem i Narodami Zjednoczonymi), która sprawuje władzę na Terytoriami Palestyńskimi, choć wciąż nie są one pod ich bezpośrednią kontrolą. Od roku 2013 ten autonomiczny rząd oficjalnie nazywa się Państwem Palestyny. Autonomia Palestyńska jest zdominowana przez frakcję polityczną o nazwie Fatah i tak naprawdę sprawuje władzę wyłącznie nad niektórymi obszarami Zachodniego Brzegu, w zależności od regionu; inne regiony są pod kontrolą izraelską. Hamas, konkurencyjna grupa Fatah, ma de facto kontrolę nad Strefą Gazy. Hamas twierdzi, że jest jedynym, prawowitym rządem palestyńskim, ale nie jest on uznawany na arenie międzynarodowej.
Końcowy status tych trzech regionów jest kwestią sporną od wielu lat i wciąż musi zapaść decyzja w tej sprawie. Wciąż należy rozstrzygnąć czy utworzenia nowego, niepodległego państwa palestyńskiego jest odpowiednim rozwiązaniem. W każdym przypadku, regiony Zachodniego Brzegu, Jerozolimy Wschodniej i Strefy Gazy są uznawane wspólnie za Palestynę, choć akceptowaną terminologią przez Narody Zjednoczone są „okupowane terytoria palestyńskie”.
Nie istnieje tutaj przyjęta waluta, a pseudo-oficjalnymi walutami obowiązującymi na Zachodnim Brzegu są szekel izraelski oraz dinar jordański.

Palestyna Mapa