Czas w Sri Lanka

Aktualny Czas Lokalny

Sri Lanka
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Sri Lanka

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
20675000
Pełna nazwa Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
Stolica Colombo
Waluta LKR
Skróty LK, LKA
Numer kierunkowy 94
Język Sinhala, Sinhalese

Miasta w Sri Lanka

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Colombo
Jayawardennepura Kotte

Pogoda w Sri Lanka

Sri Lanka Zdjęcia

underway_Sri Lanka
unawatunabeach_Sri Lanka
Hatton_Sri Lanka

Dodatkowe informacje o Sri Lanka

Sri Lanka to kraj wyspiarski położony w Azji Południowej blisko Indii południowo-wschodnich. Sri Lanka graniczy od strony morza z Indiami na północnym-zachodzie oraz Malediwami na południowym-zachodzie. Kraj ma dwie stolice: administracyjną (Sri Dźajawardanapura Kotte) i komercyjną (Kolombo), która jest największym miastem w kraju. Państwo było rozdarte przez 30-letnią wojnę domową, która zakończyła się niedawno. Znana historia Sri Lanki liczyła ponad 2 000 lat zanim państwo zostały zajęte przez Portugalczyków, a następnie przez Holendrów w XVI i XVII wieku. Wyspa została w końcu oddana w ręce Brytyjczyków, aż w końcu w roku 1948 ogłoszono niepodległość kraju pod nazwą Ceylon. Ostateczna nazwa została przyjęta w roku 1972.
W kraju panuje względna stabilność finansowa i tylko Malediwy mają wyższy wskaźnik PKB w regionie Azji Południowej. Przemysł, taki jak produkcja i eksport herbaty, gumy, kawy, cukru i innych towarów dalej odgrywa ważną rolę. Kraj bardzo rozwinął się w zakresie przemysłu oraz ma bardzo aktywny sektor turystyczny.
Sri Lanka to tropikalny kraj, w którym panuje bardzo zróżnicowany klimat w różnych częściach wyspy. W centralnym, górzystym regionie temperatura stale wynosi około -20 do -5 stopni Celcjusa, podczas gdy temperatura w suchych strefach wzrasta nawet o 40 stopni wynosząc 30-35°C.
Obowiązującą walutą jest rupia lankijska.

Sri Lanka Mapa