Czas w Tadżykistan

Aktualny Czas Lokalny

Tadżykistan
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Tadżykistan

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
8354000
Pełna nazwa Çumhuriyi Toçikiston
Stolica Dushanbe
Waluta TJS
Skróty TJ, TJK
Numer kierunkowy 992
Język Tajik

Miasta w Tadżykistan

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz

Pogoda w Tadżykistan

Tadżykistan Zdjęcia

Tajikistan
Rinn_Tajikistan
2_Tajikistan

Dodatkowe informacje o Tadżykistan

Republika Tadżykistanu to kraj śródlądowy znajdujący się w Azji Środkowej. Graniczy z Afganistanem, Chinami, Kirgistanem i Uzbekistanem. Tadżykistan był częścią Związku Radzieckiego od 1917 do 1991. Tadżykistan składa się głównie z obszarów górskich (93% terenów to góry), a niektóre ich szczyty należą do najwyższych punktów w całym regionie (Pik Kommunizma 7 495 m.). Mieszkańcy twierdzą, że Tazik (Tadżykowie) to irańskie plemię, a jej religią jest Islam (Sunnicy) i stanowią 60% populacji, 8% ludności to Rosjanie, a innymi mniejszościami są Ukraińcy, Niemcy, Kirgijczycy, Turkmeni i nie tylko. Populacja kraju wynosi 8 547 000, zgodnie z oficjalnymi statystykami z roku 2016.
Panuje tu klimat kontynentalny z opadami deszczu i temperaturami sięgającymi od 45 ° C do -63 ° C. Dwiema największymi rzekami płynącymi przez Tadżykistan są Syr-daria i Amu-daria.
Tadżykistan został zamieszkany po raz pierwszy w roku 4000 p.n.e. Stał się częścią Imperium Perskiego, a między IV a II wiekiem p.n.e. był częścią Baktrii, po czym wpadł w ręce Mongołów, a później należał do Emiratu Buchary.
Długość życia w tym kraju wynosi 67.39 lat, zgodnie ze statystykami z roku 2015 (64.28 lata dla mężczyzn i 70.66 dla kobiet).
Obowiązującą walutą w Tadżykistanie jest somoni (TJS).

Tadżykistan Mapa