Czas w Turkmenistan

Aktualny Czas Lokalny

Turkmenistan
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Turkmenistan

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
4751120
Pełna nazwa TM
Stolica Ashgabat
Waluta TMT
Skróty TM, TKM
Numer kierunkowy 993
Język Turkmen

Miasta w Turkmenistan

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Aszchabad
   

Pogoda w Turkmenistan

Turkmenistan Zdjęcia

1_Turkmenistan
2_Turkmenistan
Ashkhabad _Turkmenistan

Dodatkowe informacje o Turkmenistan

Turkmenistan to kraj położony w Azji Środkowej i ma powierzchnię 488 100 kilometrów kwadratowych, a populacja wynosi ponad pięć milionów mieszkańców (116 miejsce na świecie), według statystyk ONZ z roku 2016. Nazwa kraju oznacza „ziemia Turkmenów”. Nazwa stolicy, Aszchabad, w wolnym tłumaczeniu oznacza „miasto miłości” lub „miasto, gdzie zbudowano miłość”, a pochodzi to od arabskiego „ishg”, co oznacza „miłość”, a w języku perskim końcówka „abad” oznacza „mieszkanie” lub „zbudowano”. W roku 1991 Turkmenistan był socjalistyczną republiką radziecką. Kraj graniczy z Afganistanem na południowym-wschodzie, Iranem na południowym-zachodzie, Uzbekistanem na północnym-wschodzie, Kazachstanem na północnym-zachodzie i Morzem Kaspijskim na zachodzie. Językiem urzędowym kraju jest turkmeński (z rodziny języków tureckich).
Turkmeni stanowią 85% populacjia kraju, a pozostała część ludności to Uzbekowie i Rosjanie. 89% mieszkańców wyznaje muzułmańską doktrynę. Długość życia w kraju, zgodnie ze statystykami z roku 2015, wynosi 69.78 lat (66.77 dla mężczyzn i 72.93 dla kobiet).
Głównym portem jest Turkmenbashi. Długość dróg z roku 2002 wynosiła ponad 58 000 km. Obowiązuje w tym kraju ruch prawostronny. Istnieje tu również w sumie 28 lotnisk i jedno lądowisko dla helikopterów.
Obowiązującą walutą jest manat turkmeński.

Turkmenistan Mapa