Czas w Słowenia

Aktualny Czas Lokalny

Słowenia
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Słowenia

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
2067683
Pełna nazwa Republika Slovenija
Stolica Ljubljana
Waluta EUR
Skróty SI, SVN
Numer kierunkowy 386
Język Slovene

Miasta w Słowenia

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Ljubljana
   

Pogoda w Słowenia

Słowenia Zdjęcia

west_Slovenia
Kgora_Slovenia
bohinjlake_Slovenia

Dodatkowe informacje o Słowenia

Słowenia jest nieopodległym państwem w poludniowo środkowej Europie. Znajduje się na skrzyżowaniu głównych europejskich kulturalnych i handlowych szlaków i tradycyjnie jest miejscen gdzie spotykają sie Bałkany z resztą Europy. Graniczy z Włochami od zachodu, z Austrią od północy, z Węgrami od północnego wschodu, z Chorwacją od południa i południowego wschodu a od południowego zachodu z Morzem Adriatyckim. Stolicą kraju jest Lubljana. Słowenia była częścią federacji Jugosławii, jednak jej silne więzy i bliskość położenia geograficznego z Europą Śrądkową sprawiały, że zawsze byla bardziej zdystansowana od reszty społeczeństwa, która zamieszkiwała Jugosławię. Region ten był technologicznie najbardziej zaawansowany a przejście na nowoczesną gospodarkę stało się dla niej najłatwiejszy kiedy w 1991 uzyskała niepodległość.
Choć ludność kraju nie jest homogeniczna jej większość stanowią Słoweni. Język słoweński jest też oficjalnym językiem w całym kraju. Pomimo tego, że kraj jest świecki duży wpływ wywarł tam zarównio katolicyzm jak i ewangelicki luteranizm. Gospodarka Słowenii jest niewielka, otwarta, a kraj jest uzależniony w znacznej mierze od swoich silniejszych sąsiadów. Dlatego właśnie dla Słowenii ciosem był kryzys jaki miał miejsce w strefie Euro w późnym okresie lat 2000. Głównym ekonomicznym obszarem są usługi, potem przemysł i budownictwo.
Główne branże przemysłowe Słowenii to części samochodowe, środki chemiczne, elektronika, urządzenia elektryczne, wytwórczość metalowa, tekstylia i meble. Na wybrzeżu cieszy się klimatem śródziemnomorskim, klimatem kontynentalnym, lato jest łagodne i gorące a zima mroźna na równinach i w dolinach na wschodzie kraju. Na zachodzie ma też mały odcinek otwarty na Morze Adriatyckie.
Od roku 2007 walutą używaną w Słowenii jest Euro.

Słowenia Mapa