Czas w Szwajcaria

Aktualny Czas Lokalny

Szwajcaria
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Szwajcaria

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
8256000
Pełna nazwa Svizra
Stolica Bern
Waluta CHE, CHF, CHW
Skróty CH, CHE
Numer kierunkowy 41
Język German

Miasta w Szwajcaria

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Berno
Genewa
Zurych
   

Pogoda w Szwajcaria

Szwajcaria Zdjęcia

Alps Switzerland
Ascher Cliff Switzerland
Musegg Tower Switzerland

Dodatkowe informacje o Szwajcaria

Szwajcaria jest republiką federalną w Europie. Na zachodzie graniczy z Francją, na południowym wschodzie z Włochami, na północy i północnym wschodzie z Niemcami a na wschodzie z Austrią i Liechtensteinem. Ten mały kraj pokrywa obszar 41.285 kilometrów kwadratowych a ludność liczy 8.3416 milliona mieszkańców (dane szacunkowe z marca 2016) Stolicą Szwajcarii jest Brno (128 041 mieszkańców w 2007) a największym miastem jest Zurych. Inne większe miasta to Basylea, Genewa i Lozanna. Walutą używaną w Szwajcarii jest frank szwajcarski. Kraj cieszy się wysokim standardem życia i dobrze rozwiniętym handlem, przemysłem i turystyką.
19 sierpnia 2009 decyzją parlamentu zostały powiększone granice o 150 metrów w głąb terytorium Włoch, a poprzez ostatnie dekady zmnijszyła się lodowcowa granica w Alpach.
Szwajcaria ma stabilną, dobrze prosperujacą i wysoko-technonologicznie rozwiniętą ekonomię. W 2011 była zaliczona do najbogatszych krajów na głowę każdego mieszkańca (słowo dobrobyt oznacza tu zarówno aktywa finansowe jak i inne). Znajduje się na 19 pozycji pod względem ekonomii i wzrostu nominalnego PKB, a 36 najwiekszym pod względem wartości wyrażonej w PPS. Jest 4 największym eksporterem pomimo swojego małego terytorium. Szwajcaria została sklasyfikowana na najwyższej pozycji Wskaźnika Wolności Gospodarczej w 2010, oferuje też szeroki zakres usług publicznych. Wartość nominalna PKB na mieszkańca przewyższa inne główne europejskie ekonomie i Japonię.

Szwajcaria Mapa