Czas w Irak

Aktualny Czas Lokalny

Irak
Azja

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Irak

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
36004552
Pełna nazwa Jumhūriyyat al-‘Irāq
Stolica Baghdad
Waluta IQD
Skróty IQ, IRQ
Numer kierunkowy 964
Język Arabic

Miasta w Irak

Miasto Czas teraz Miasto Czas teraz
Abu Ghurayb
Ad-Diwanijja
Al Basrah
Bagdad
Irbil
Jako Sulaymaniyah
Kirkuk
Mosul
Nadżaf
   

Pogoda w Irak

Irak Zdjęcia

Iraq
Iraq 2

Dodatkowe informacje o Irak

Irak to kraj znajdujący się na Bliskim Wschodzie. Położony jest na północnym krańcu Zatoki Perskiej, a na południowym-wschodzie ma małą linię brzegową (58km). Sąsiaduje z Iranem na wschodzie, Kuwejtem na południu, Arabią Saudyjską na południowym-zachodzie, Jordanem na zachodzie, Syrią na północnym-zachodzie i Turcją na południu. Stolicą jest Bagdad. Irak składa się głównie z pustyń, ale w pobliżu dwóch głównych rzek (Eufratu i Tygrysu) znajdują się żyzne gleby nadające się do uprawy. Na północy kraju przeważają góry, a najwyższym punktem górskim jest Cheekah Dar o wysokości 3 611 m (11 847 stóp).
Region między Eufratem a Tygrysem jest powszechnie znany jako Mezopotamia. Często zwana jest kolebką cywilizacji i jest to rzeczywiście prawda: to właśnie tu ludzkość podjęła swe pierwsze kroki ucząc się czytać, pisać, tworzyć prawa i żyć w miastach rządzonych przez zorganizowany rząd – jednym z nich było Uruk, od którego pochodzi nazwa „Irak”.
Głównym źródłem dochodów Iraku – i przyczyną wielu problemów – jest sektor naftowy, który zapewnia około 95% zarobków walutowych forex. W innych sektorach gospodarczych widoczne są braki rozwojowe, a rezultatem tego jest wysoki poziom bezrobocia i niskie PKB.
Zatrudnienie w sektorze publicznym objęło niemal 60% w pełnym wymiarze czasu w roku 2011. Naftowy przemysł eksportowy, który dominuje w gospodarce Iraku, generuje bardzo małe możliwości zatrudnienia.

Irak Mapa