Czas w Portugalia

Aktualny Czas Lokalny

Portugalia
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Portugalia

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 2
Populacja
10374822
Pełna nazwa República Portuguesa
Stolica Lisbon
Waluta EUR
Skróty PT, PRT
Numer kierunkowy 351
Język Portuguese

Pogoda w Portugalia

Portugalia Zdjęcia

Azores Portugal
Lisboa Portugal
Lisbona Portugal

Dodatkowe informacje o Portugalia

Portugalia dzieli płwysep Iberyjski, który znajduje się na południowo zachodnim krańcu Europy z Hiszpanią. Pomimo geograficznej bliskości tych dwóch krajów Portugalia zawsze separowała się od swego silnego sąsiada. W zamian Portugalia rozwinęła bogatą, odrębną kulturę, a dziś szczyci się miastami pełnymi życia i pięknymi okolicami. Stolicą jest Lizbona. Choć ten kraj należał kiedyś do najuboższych w Europie Zachodniej koniec władzy dyktatorkiej wraz z wprowadzeniem demokracji w 1974 roku i wejściem do Unii Europejskiej w roku 1986, znacznie przyczyniły się do wzrostu dobrobytu w kraju. Taki stan rzeczy sprawił, że stał się on jednym z najbardziej wartościowych miejsc wyjazdowych na Kontytynencie. Kraj oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów ze względu na rozmieszczenie pólnoc- południe wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego.
Pomimo tego, że Portugalia w okresie swojego i900 letniego istnienia była małym krajem (przynajmniej w Europie), jej wkład w historię świata jest zasadniczy. W wiekach 15 i 16 to Portugalia zainicjowała okres odkryć, który stanowi bardzo ważny rozdział historii świata i doprowadził do odkrycia Nowego Świata – a w rezultacie do kolonializmu. Ustalona została trasa morska do Indii, skolonizowano pewne obszary Afryki (Angoli, Mozambiku, Zielonego Przylądka), Ameryki Połuidniowej (Brazylia), Azji (Makau), i Oceanii (Wschodniego Timoru) tworząć w ten sposób ogromne imperium zamorskie. W tych krajach nadal mówi się po portugalsku, co jest żywym świadectwem wpływu Portugalii na te tereny.
W roku 1910, ustanowiono monarchię, po której nastąpiły rządy słabej republiki. Jednak nie trwały długo; w krótce potem została narzucona dyktatura wojskowa, która trwała przez 46 lat niszcząc kraj finansowo. W roku 1974 Portugalia stała sie wolnym krajem demokratycznym, a w 1986 przyłączyła się do obecnej Unii Europejskiej szybko dostosowując się do standardów i rozwoju europejskich.
Portugalia znajduje się w stefie Euro i używa Euro jako swojej waluty.

Portugalia Mapa