Hakkımızda

WorldClock.com dünya üzerindeki ana şehirler için kesin saat, istatistik ve hava durumu bilgileri sağlar.

Saat Kaç Eşsiz saat bildirme hassasiyetiyle, World Clock gezginler ve işadamları için en iyi referans noktasıdır. İster bir uçak rezervasyonu yapın ister bir uluslararası telekonferans planlayın, denizaşırı işlerde çalışma saatlerini incelemek için saat dilimi çeviricimizi kullanın. WorldClock.com (Saat Kaç) saniyeler içinde size saati gösterecektir.

Bir ülkenin saat dilimi iki standarda göre categorize edilir, bunlardan eski olanı Greenwich Saati (GMT) ve daha modern olanı ise Koordineli Evrensel Zamandır (UTC). Ancak, aslında GMT ile UTC arasında temel bir saat farkı yoktur ve bu nedenle ikisi birbirinin yerine kullanılabilir.

Saat dilimleri dünyanın boylamsal çizgilerle bölünmüş bölgeleridir. Dünyada gün içindeki 24 saatle uyumlu olacak şekilde 24 farklı saat dilimi bulunur ve bunlar World Clock’taki saat dilimi haritamızda gösterilmiştir. Britanya Greenwich Saati “GMT 0” standart olarak belirlemiştir ve diğer ülkeler saatlerini Britanya’nın ne kadar önünde yada gerisinde olduklarını hesaplayarak saat dilimlerini belirleyebilirler. Örnek olarak Britanya’nın 3 saat ilerisinde olan Suudi Arabistan “GMT +3” saat diliminde bulunurken , Britanya’nın 5 saat gerisinde olan Kolombiya “GMT -5” saat dilimindedir.

Yaz Saati Uygulaması (DST) dünyanın belli bölgelerinde çalışma saatlerinde güneş ışığından daha fazla faydalanmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle yılın yarısında bazı ülkeler saatlerini bir saat değiştirirler. Dünya Saatleri ilkbaharın başında bir saat ileri alınır ve sonrasında sonbaharda tekrar bir saat geri alınır. Yani, ilk baharda 4:00 Standart saat 5:00 DST’ye geçer.