Saat Dilimi Çevirici

Bu çevirici yerel saatinize ek olarak bir başka saat diliminde saatin ne olacağını öğrenmek açısından faydalı bir araçtır. Tek yapmanız gereken Saat diliminizi ve istediğiniz Saat&Tarihi girip sonrasında hedef saat dilimini seçmektir. Sonuç aşağıda gösterilecektir.


--:------

-- ---- ----


Aracımız saat dilimi çeviriciyi kullanarak seçtiğiniz şehirler arasındaki saat farkını bulabilirsiniz. Sadece geçmişte, güncel zamanda yada gelecekte bir tarih girin. Dünyadaki tüm saat dilimleri birlikte yirmi dört saati oluşturur. Gerçekte ise saat dilimi Dünyanın belli bir bölgesinde aynı saate sahip yerlerdir. Bu nedenle teorik olarak Dünya saat dilimi olarak belirtilen yirmidört 15 derecelik boylamsal bölümlere ayrılmıştır. Sonrasında bu saat dilimi aracı saat saati uygulamalarını dikkate olarak isabetli sonuçlar verecektir. Aynı saat dilimini içerisinde bulunan tüm alanlar aynı onbeş derecelik bölge içinde bulunmaz. Saat dilimleri genellikle ülke sınırlarıyla ve/ya ülkenin iç bölgeleriyle uyumlu olacak şekilde düzenlenmiştir. Bunun nedeni alanlar arasındaki ticari ilişkiler yada coğrafi yakınlıktır. Ulaşım da bir ülkenin yada bölgenin saatini etkileyen bir başka faktördür.

 

Dünya üzerindeki saat dilimlerinin temel amacı ulaşımı ve iletişimi rahatlatmaktır. Geçmişte isabetli yasal ve ticari ilişkileri sağlamak amacıyla standart bir zaman sistemi gerekmişti.Saat dilimlerinin ilk kullanılmaya başlandığı dönemler aynı demiryolunda bulunan farklı istasyonlarda farklı standart saatler kullanıldığından oldukça karışıktı. Bu nedenle yolcular ve hatta demiryolu personelinin bile kafası karışıyordu. Ulaşım sektörü bu sorunu amaçlarına gore standart saat dilimlerini uygulamaya sokarak çözmeye çalışmıştır ve bu kısmı olarak başarılı olmuştur. Ancak 1883’te Amerika Birleşik Devletleri dört standart saat dilimi kullanmaya başlamış ve 1884’te Britanya dünya üzerindeki saat dilimlerinin uluslararası kabul görmesini sağlamıştır.

Haber Bültenimize Kaydolun