Czas w Turcja

Aktualny Czas Lokalny

Turcja
Europa

Querying time server...

--:------

-- ---- ----

Szczegóły o Turcja

Strefa czasowa ---
Czas Letni (DST) ---
Strefy czasowe 1
Populacja
77695904
Pełna nazwa Türkiye Cumhuriyeti
Stolica Ankara
Waluta TRY
Skróty TR, TUR
Numer kierunkowy 90
Język Turkish

Pogoda w Turcja

Turcja Zdjęcia

TURKEY1
istanbul_TURKEY

Dodatkowe informacje o Turcja

Turcja, oficjalnie znana pod nazwą Republika Turcji jest krajem rozwijającym się i znajduje się w południowo zachodniej Azji, z małym terytorium (Wschodniej Tracji 3% ) znajdującym się w południowo wschodniej Europie. Do roku 1922, kraj ten był centrum Imperium Ottomańskiego. Półwysep Azji Mniejszej znajduje się pomiędzy Morzem Czarnym, a Morzem Śródziemnym, stanowiąc główną część kraju. Turcja graniczy z ośmioma krajami: od zachodu z Grecją, od północnego zachodu z Bułgarią, od wschodu z Gruzją, Armenią, Iranem i enklawą Azerbejżanu Nakhichevanem i od południowego wschodu z Irakiem i Syrią. Od południa oblewają ją wody Morza Śródziemnego, od zachodu jest Morze Egejskie a od północy Morze Czarne. Morze Marmara, Bosfor i Hellespont (które razem tworzą cieśniny tureckie) wyznaczają granicę między Tracją a Azją Mniejszą, a także dzielą Europę od Azji. Pozycja Turcji na skrzyżowaniu Europy i Azji sprawia, że kraj jest ważny pod względem geostrategicznym. Ostatni oficjalny spis ludności został przeprowadzony w roku 2000 kiedy to zapisano ogółem 67,803,927 ludności w kraju, a zgodnie z szacunkami rządowymi w roku 2015 ludność kraju wynosiła 78,741,053 mieszkańców, z których prawie trzy czwarte mieszka w obszarach miejskich.
Oficjalnym językiem kraju jest turecki który jest językiem ojczystym 85% populacji. Dla około 12% językiem ojczystym jest kurdyjski. Arabski i zazaki są ojczystymi językami każdy dla kilkunastu innych mniejszych segmentów spoleczeństwa.
Turcja posiada róznorodną kulturę, która jest połączeniem rzymskiej, azjatyckiej i ottomańskiej (będąc kontynuacją greko-rzymskiej i islamskiej kultury), oraz kultury zachodniej i tradycji, które rozpoczęły się wraz z przyjmowaniem kultury zachodu przez Imperium Ottomańskie i nadal twa do dziś. Ten proces rozpoczął się wraz z kontaktami Turków z ludami migrującymi z Azji Centralnej na Zachód.
Oficjalną walutą jest lira turecka (TRY)

Turcja Mapa